زبان ترکی: زبان مشترک همه ایرانیان!!!

استان آذربایجان شرقی آذربایجان غربی زنجان و اردبیل استان هایی هستند که زبانشان کاملا زبان ترکی است یعنی با زبانی کاملا متفاوت از زبان فارسی صحبت می کنند. این استانها در مجموع  بخش مهمی از کشور مهم و پهناور ایران را تشکیل داده اند و در اصطلاح معمول به آذربایجان معروف شده اند.

بگذارید به کمی عقب بازگردیم و وارد تونل زمان شویم. به چهار هزار سال پیش میرویم و حالا می خواهیم در مورد زبان ترکی بیشتر بدانیم.

آذربایجان ایران

آذربایجان ایران

اولین بار حدود چهار هزار سال قبل زمانیکه قوم ماد از شمال وارد ایران شدند و تا غرب ایران پیش رفتند در آن زمان  مردمان آذربایجان که به صورت قبیله ای زیست می کردند به زبانهایی مثل لولّوبی و گوتی با هم صحبت می کردند که هیچ ربطی به زبان ترکی که امروز می شناسیم نداشت. سیطره مادها به مرور زمان زبان های قبایل بزرگ و کوچک آذربایجان  را تحت تاثیر خود قرار و زبانهایی که آن موقع قبایل بومی با آن تکلم می کردند از بین رفت و بیشتر زبان آذربایجان زبان مادی به خود گرفت.

 

تا اینکه اسلام که قدرتی عظیم گرفته بود با استفاده از ضعف مفرط ساسانیان این سلسله را ساقط کرد و بر ایران مسلط شد اما تا آن زمان  یعنی تقریبا چهارده قرن پیش آذربایجان مثل سایر ولایات و سرزمی نهایی که از مرز ایران پاسبانی می کردند زبانی ایرانی داشتند و هنوز خبری از سیطره زبان ترکی در مناطق خوش آب و هوای آذربایجان نبود. و حتی جمهمری آذربایجان و ترکیه امروزی که آن موقع به روم شرقی یا بیزانس شناخته می شد مدمانشان به زبان ترکی صحبت نمی کردند تا اینکه بعد از حمله اعراب و فتح ایران و بعد از آن با تسلط  سلسله سلجوقیان و کوچ‌های مستمر و چند صد ساله قبایل ترک از آسیای میانه و خراسان به ایران به مرور زمان آذربایجان زبان ترکی را برای خود برگزید.

 

یک باور غلط: زبان ترکی که در آذربایجان است در اثر حمله مغول ها از مغولستان آورده شده است.

این باور از اساس غلط است زیرا ایلخانان که در مغولستان ساکن بودند مغول بودند نه ترک در ثانی زمانی که مغولها به ایران حمله کردند که این اتفاق بزرگ و تاریخ ساز در سال 1206 میلادی اتفاق افتاد قبل از این اتفاق کوچ قبایل ترکی به ایران شروع شده بود و مردم آذربایجان کاملا زبان ترکی تکلم می کردند.

البته این نکته هم مهم است که مقدار قابل توجهی از لشکریان مغول ها ترک بودند که یا به عنوان اسیر در خدمت ارتش مغولستان درآمده بودند یا اینکه خود داوطلبانه از قبایلی که در همسایگی مغولستان زندگی می کردند به عنوان اجیر در ازای دستمزد وارد ارتش بزرگ چنگیزخان شده بودند.

برای اینکه یک قوم زبان مادری خود را ترک کند حکومت ها نمی توانند به زور و زر خود اکتفا کنند چون اگر اینطور بود شهرهای اصفهان و شیران چندین قرن زیر سیطره مغولها بودند باید زبان شان مغولی می شد که هرگز چنین نشد و اتفاقا شاعران شیرین سخن پارسی در این مناطق بعد از حمله مغولها ظهور کردند.

اتفاقی که حتی با وجود سلسله ایلخانان که مرکزیت تبریز را برای حکومت خود بنا نهاده بودند نتوانستند انجام دهند و زبان ترکی هیچ وقت مغولی نشد و جالب تر اینکه ایلخانان به مرور زبان زبان ترکی را برای خود انتخاب کردند.

آیا باید زبان ترکی را یک زبان بیگانه برای مردم آذربایجان بدانیم؟

خیر یادمان نرود که هیچ زبانی از ازل نبوده زبان مثل یک موجود زنده است پویا و متحرک است.

همانطور که زبان قارسی البته با همت شاعر پرآوازه فردوسی زبان بومی مناطقی از ایران  شده است زبان ترکی هم با قدرت و بالندگی زبان بومی بخش مهمی از ایران شده است که حالا آذربایجان می نامیم.

اگر بگوییم که آذربایجان عصاره ایران است سخنی به گزاف نگفته ایم این خطه پهناور و خوش آب و هوا هرچند به زبان ترکی تکلم می کند اما خود را ایرانی می داند و به عنوان ایرانی که پاسبانی از مزرهای غربی کشور را به عهده دارد انتظار دارد که زبانش به رسمیت شناخته شود و طبق قانون اساسی که به او اجازه آموزش زبان ترکی را در مدارس دارده اند این اجازه داشته باشد تا زبان ترکی را اصولی و استاندارد به نسل فردای آذربایجان بیاموزد نسلی که برای اعتلای ایران عزیز تلاش خواهد کرد.

آذربایجان ایران

نقشه تراکم آذری ها در ایران

و بالاخره یادمان نرود که مردمان آذربایجان بیشترین هم پوشانی را با قومیت های دیگر داشته اند یعنی از شمال ایران که استان های گلستان و مازندران و گیلان در این منطقه قرار دارند تا جنوب ایران مثل هرمزگان و بوشهر در همسایگی خلیج همیشه فارس تا شرق که استان پهناور سیستان و بلوچستان و خراسان رضوری شمالی و جنوبی  و مرکز ایران مثل یزد و کرمان و اصفهان و فارس و حتی غرب که کردستان و لرستان و کرمانشاه و بالاخره خوزستان سرفراز همگی میزبانان هموطنان ترک زبان خود بوده اند و در همه ایران ترک زبانان این زبان را گسترش داده اند و سخنی به گزاف نگفته ایم که زبان ترکی زبان مشترک همه ایرانیان بعد از زبان فارسی است.

 

این سایت محل ارائه ویدئوهای موفقیت و کامیابی به زبان ترکی است. رد کردن

این فایل تا 5 دقیقه دیگر به ایمیل شما ارسال می شود.
لطفا ایمیل خود را وارد کنید.
بو فایل 5 دیقادان سورا سیزه یولاناجاخ
برای دانلود فایل صوتی این مقاله به زبان ترکی لطفا ایمیل خود را وارد کنید.
به زبان ترکی : دانلود رایگان کتاب صوتی قورباغه را قورت بده اثر برایان تریسی
لطفا ایمیل خود را وارد کنید